top of page
Keresés
jancsarpetra

Hogyan lehet stresszmentes a karácsonyi készülődés?


Az év egyik legvártabb, ugyanakkor legstresszesebb időszaka a karácsony. Ahogy közeledik az év vége, alapvetően fáradtabbak vagyunk, tartalékainkat éljük fel mind lelki, mind fizikai tekintetben.


Egyre nagyobb nyomás nehezedik ránk a munkahelyünkön, és a magánéletünkben, mégis ebben az időszakban egyre sűrűbbek a programok, és semmi helye a pihenésnek.

Iskolai rendezvények, munkahelyi év végi partik színesítik a délutánokat, estéket, miközben az ajándékok még sehol, azt sem tudjuk, hogy kinek mit vegyünk, a mikorról meg pláne fogalmunk sincs. Esetleg megrendeljük a terméket a netről, na de kétséges hogy megérkezik-e az ünnepig, ha nem időben rendeltük. És mi lesz a karácsonyi vacsora? Mikor vesszük meg a hozzávalókat? Kiket hívunk meg? És ha már vendégek jönnek, akkor mégiscsak le kéne mosni az ablakokat, csillogjon - villogjon minden, tehát húzzuk el a szekrényeket, mert mögötte is kosz van…. Hát tudjuk, hogy Marika néni milyen… tuti megszól ha észrevesz egy porcicát a sarokban….

Közben persze legyen csodaszép a fa, ússzon karácsonyi fényben a lakás, legyen a gyerekeknek csodálatos, felhőtlen karácsonya, amire igazán jó emlékezni, szeretettel átitatott arccal mosolyogjon mindenki a fa alatt, miközben az „Oh, csendes éj…”-t énekeljük átszellemülten…

Mennyire lehetséges ez? Miről kellene hogy szóljon a karácsony? Neked miről szól a karácsony? Arról, hogy napokig takarítasz azért, hogy amikor a vendégsereg megérkezik negyed óráig minden tökéletesen mutasson? Majd mikor elmentek újra nekiállsz? Arról, hogy egész nap a konyhában állsz és egyedül megfőzöl egy regiment katonának is elegendő ételt? Arról, hogy egyik vendégségből rohansz a másikba, hogy eleget tegyél mindenki elvárásainak?

Nagyon nagy a nyomás mindenkin, hogy mindig, mindent tökéletesen csináljon. Tökéletes életet éljen, tökéletes családja legyen, tökéletes munkája, tökéletes alakja, és még sorolhatnám…. De ha már nem tökéletes minden, akkor legalább a karácsony legyen az…. ez a minimum….


Íme néhány tipp, hogy hogyan csökkentheted a karácsonnyal járó stresszt, az ünnepek előtt és alatt:


1. Tervezz!

Ha időben elkezded sorra venni a teendőidet, jobban be tudod osztani, hogy melyik nap mivel kell foglalkoznod ahhoz, hogy mindent el tudj intézni. Írd be a naptárba az összes programot, és tervezd meg, melyik napokon tudod elintézni pl. az ajándékok vásárlását.

Tervezd meg a kiadásaidat! Írd fel, hogy mennyit szánsz az ajándékokra, a díszekre, az étkezésre. Ezzel megkönnyíted a döntésedet, hogyha választanod kell több dolog közül, illetve elkerülöd a túlköltekezést.

Írd fel az összes személyt, akinek ajándékot szeretnél vásárolni vagy készíteni, azt is hogy kb, milyen összegben, illetve hogy hol tudod beszerezni a szükséges hozzávalókat, vagy magát az ajándékot. Így tudsz csoportosítani, és amit lehet, egy helyről be tudod szerezni.

Sok mindent meg tudsz rendelni interneten keresztül, ami könnyebbség, de ne felejtsd el megkérdezni, hogy mi a legkésőbbi időpont, amíg megérkezik!

Tervezd meg az ünnepek alatti programokat előre! Alakítsd úgy a programokat, hogy magad és a családod temperamentumához legmegfelelőbb legyen az elosztás! Ha úgy érzed, hogy szükségetek van a programok között egy nap „szünetre”, vagy egy nap csak egy programon vesztek részt szívesen, akkor alakítsd így! Ha előre kitalálod, mindenki így tud készülni, ami könnyebbséget ad az összes résztvevőnek! :)


2. Kérj segítséget!

A Karácsony nem arról szól, hogy egyedül kell mindent elintézned! SŐT! A Karácsony lényege, az együtt, közösen!

Legyen szó az ajándékok beszerzéséről/készítéséről, a karácsonyi ételek megfőzéséről, takarításról, nyugodtan kérj segítséget. Akár a párodtól, akár a testvéredtől, barátaidtól, szüleidtől, bárkitől akivel jóban vagy és „kapható rá”. Össze is beszélhettek, és akár az ajándékokat beszerezhetitek kölcsönösen egymásnak, hogyha úgyis arra jártok.

A karácsonyi ebéd/vacsora bizonyos részeit, mint pl. sütemények, saláták egy részét hozhatják a vendégek is. Így (ezzel is) hozzájárulnak a közös élményhez.

Ha nem szeretsz főzni, érdemes megfontolnod a rendelést; mostmár számos cég kínál különféle lehetőségeket a karácsonyi menü házhoz szállítására is.


3. Készítsd fel a szervezetedet!

A stressz csökkenti a fizikai teljesítőképességünket, rombolja az immunrendszerünket, így sokkal fogékonyabbak vagyunk a betegségre is. Feltöltheted a szervezetedet vitaminokkal (D-vitamin, C-vitamin elengedhetetlen ebben az időszakban :)), illetve a felgyülemlett stresszt levezetheted sporttal, meditációval. Emellett nagyon sokat tehetsz magadért azzal, ha a sok teendő ellenére, elegendő időt szánsz az alvásra is. Ha segíted a testedet, sokkal jobban fogod bírni az év végi hajtást!


4. Iktass be én-időt!

Az ünnepek alatti pár nap nem csak az ünneplésről szól, hanem arról is, hogy az évet elengedjük, kicsit megpihenjük.

Mindenképp iktass be ebbe a pár napba olyan programokat, amik feltöltenek, legyen az egy séta, egy könyv elolvasása, a kedvenc filmed megnézése, sport vagy akár egy utazás. A lényeg, hogy örömmel zárd az évet, és lehetőségeidhez mérten pihenni is tudj ebben a pár napban, mert megérdemled!


5. Tervezd meg a következő évedet!

Szuper dolog, ha van időd arra, hogy összegezd az évedet, és megtervezd a következőt. Sokkal könnyebb úgy nekivágni a következő évnek, hogy tudod, hogy mik a céljaid, mi tenne boldoggá, és mire mikor tudsz időt szánni.

Ehhez nagyon szuper segítség lehet az ingyenesen letölthető yearcompass: https://yearcompass.com/hu


6. Számolj le az illúziókkal!

Tökéletes dolgok nem léteznek, hiába akarja elhitetni velünk a média. A legtökéletesebb pillanatok akkor születnek, amikor nincsenek elvárásaink, csak megélni szeretnénk az adott élményt!

Ha időd engedi, akkor írd össze az elvárásaidat, hogy milyen számodra a tökéletes ünnep. Olyan kérdésekre keresheted a választ, mint pl. Mi jelenti számomra a tökéletes karácsonyt? Kikkel ünneplem? Miket fogyasztunk az ünnepek alatt? Kiket látogatunk meg? stb. Mindent írj le, a legapróbb dolgokat is (pl. legyen repedés mentes a beigli:)).

Miután leírtad végigmehetsz a listádon pontról pontra és végig gondolhatod, megérezheted hogy mennyire a te elvárásod az adott dolog, mennyire másé? Neked fontos, vagy a környezetednek? A te vagy családod ünnepe valóban szebb lesz tőle?

Hogyha nemleges a válaszod, máris kihúzhatod, így a végére egy "letisztított" listát kapsz, ami valóban a tiéd. Ez egy jó módszer arra, hogy átértékeld az ünneppel kapcsolatos illúzióidat.

59 megtekintés0 hozzászólás

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése

Comments


bottom of page